We love tuna in our house. 'They say' tuna is cheap. Its not when you only like the good stuff. We don't like cheap tuna in our house, the quality cans are about $2 each. For lunch the 4 of us would need 3 cans, making the base of the meal start at $6 before additions, bread, veggies, etc. That is unfortunately out of our budget.
Insert creativity!